CAR-T behandling giver markant bedre livskvalitet end standardbehandling

En ny analyse af KarMMa-3-studiet viser, at patienter med myelomatose, som fik den avancerede CAR-T cellebehandling ide-cel (Abecma), oplevede væsentligt bedre livskvalitet og længere sygdomsfri tid end patienter, der fik standardbehandling.

KarMMa-3 er et internationalt, fase 3-studie, der sammenligner CAR-T behandlingen ide-cel med forskellige standardbehandlinger hos patienter, der har fået tilbagefald efter mindst to tidligere behandlingsforløb. Det er det første store randomiserede studie, som direkte viser forskelle i både effekt og livskvalitet mellem CAR-T og konventionel behandling.

I sene behandlingslinjer

Studiet omfatter patienter, som tidligere har fået behandling med proteasomhæmmere, immunmodulerende lægemidler og anti-CD38 antistoffer – altså patienter, hvor sygdommen typisk er blevet sværere at kontrollere.

Ide-cel retter sig mod samme overfladestof på kræftcellen som den i Danmark godkendte CAR-T behandling cilta-cel. På nuværende tidspunkt er ide-cel ikke godkendt i Danmark.

Markant forbedring i livskvalitet

I analysen oplevede patienterne, der fik ide-cel, i gennemsnit fjorten måneder med god livskvalitet uden behov for yderligere behandling – dobbelt så lang tid som patienterne i standardgruppen, som i gennemsnit havde syv måneder.

CAR-T patienterne rapporterede også færre symptomer, mindre træthed, mindre smerte og større fysisk og social funktionsevne. Desuden havde de længere perioder uden hospitalsbesøg og uden behov for kontinuerlig medicin.

Ifølge forskerne betyder resultaterne, at CAR-T behandlingen ikke kun forlænger livet, men også giver patienterne mere tid med overskud, frihed og mulighed for at leve et mere normalt liv.

Hvad betyder det for danske patienter?

I Danmark er CAR-T behandling nu ved at blive en del af standardbehandlingen for myelomatosebehandlingen, allerede i 2. behandlingslinje, altså ved første tilbagefald.

KarMMa-3-studiet omhandler ide-cel behandlingen, altså ikke den samme som er tilgængelig i Danmark. Her er det cilta-cel CAR-T der er adgang til.

Vi skal være forsigtige med at overføre resultater fra et studie af en behandling til hvad man kan forvente af andre lignende behandlinger. Men da cilta-cel i forsøgene har vist sig at give endnu bedre effekt end ide-cel, så er det måske ikke helt urimeligt at gætte på at effekten på livskvaliteten bliver mindst lige så god.

Det er fantastisk at CAR-T har så stor effekt på overlevelsen for myelomatosepatienter, men overlevelse gør det ikke alene. Derfor er studier som dette, der også vurderer livskvaliteten så vigtige.

Læs mere i Blodcancer Today

Læs mere i Hæmatologisk Tidsskrift

Skriv en kommentar