EMA advarer om mangel på cyclofosfamid i Europa

Det Europæiske Lægemiddelagentur, EMA, advarer om en vedvarende mangel på intravenøs cyclofosfamid i hele EU/EØS. Det er vigtigt for patienter med AL amyloidose og myelomatose, fordi lægemidlet indgår i flere vigtige behandlingsforløb, blandt andet før stamcellehøst og som led i forbehandling før CAR-T cellebehandling.

EMA oplyser, at der er risiko for mangel på intravenøse cyclofosfamid-holdige lægemidler i hele EU/EØS. Årsagen er et teknisk problem i produktionsledet, sammen med nødvendige forbedringer efter et myndighedstilsyn i september 2025.

Produktionen er nu genoptaget, men EMA forventer, at forsyningsproblemerne kan fortsætte frem til første kvartal 2027. EMA understreger samtidig, at der ikke er tale om en kvalitetsfejl eller et sikkerhedsproblem.

Cyclofosfamid anvendes for AL amyloidose og myelomatosepatienter i flere væsentlige behandlingsforløb. Det gælder blandt andet i forbindelse med forberedelse til højdosis kemoterapi, og det kan også indgå som led i den lymfodepleterende behandling før CAR-T cellebehandling, altså den kemoterapi der gives, før CAR-T cellerne føres tilbage til patienten.

Problem i Danmark?

Cyclofosfamid er et ældre og forholdsvist billigt middel som indgår i rigtig mange kræftbehandlinger. For myelomatose er det efterhånden trådt noget i baggrunden til fordel for mere avancerede terapier. Dog er det, som nævnt, fortsat vigtigt i enkelte væsentlige behandlingsfaser.

Vigtigt: Vi har ikke hørt fra nogen dansk kilde, at der skulle være mangel på cyclofosfamid i Danmark. Derfor: Hvis man, som patient/pårørende, hører om at man skal have behandling hvor cyclofosfamid indgår, så bør man antage at afdelingen har helt styr på det.

Samtidig har vi ikke hørt fra danske hospitalsafdelinger vi pr. 11. marts har kontaktet, at der aktuelt skulle være problemer. Vi følger løbende op.

EMA anbefaler, at behandlere sikrer sig, at der er tilstrækkelige forsyninger til at kunne gennemføre et helt behandlingsforløb, før behandlingen startes. Hvis et intravenøst cyclofosfamid-præparat ikke er tilgængeligt, peger EMA på, at lægerne bør undersøge, om lægemidlet kan skaffes fra en anden leverandør. Hvis det ikke er muligt, må der overvejes en anden behandling i overensstemmelse med gældende kliniske retningslinjer og de lokale muligheder. 

For patienter og pårørende er det vigtigste budskab, at eventuelle ændringer i behandlingsplanen skal vurderes og forklares af den behandlende afdeling. EMA skriver, at lægen bør sikre, at et helt behandlingsforløb kan gennemføres, før intravenøs cyclofosfamid ordineres. Hvis lægemidlet ikke er til rådighed, skal patienten drøfte mulighederne med sit behandlingsteam. 

EMA offentliggjorde meddelelsen den 24. februar 2026 og opdaterede den senest den 3. marts 2026

Skriv en kommentar